Eksperyment myślowy: Alegoria placu zabaw

fightingintheplayground-28080949_std-236x300Eksperyment myślowy: Alegoria placu zabaw

(polski.llco.org)

Na placu zabaw znajduje się troje dzieci, każde z nich chce bawić się na znajdujących się tam konstrukcjach. Jednym z nich jest George, wielki łobuz, większy i silniejszy niż pozostałe dzieciaki. George jest bardzo niemiły i nie pozwala używać nikomu zjeżdżalni. Poza tym od czasu do czasu bije pozostałych. Binny też jest łobuzem, ale nie tak dużym i silnym jak George. Binny czasami zaczyna bić Paulę, ale nie jest aż tak silna, by samodzielnie pokonać George’a. Poza nimi jest jeszcze mała Paula. Nie jest ona tak silna jak George. Paula nie wie czy jest tak silna jak Binny, z którą często się bije. Nie ma zbyt dużej wiary we własne zdolności, ponieważ George i Binny od zawsze mówili jej, że jest słaba. Dodatkowo Paula jest wplątana w prenaukowe idee o sobie. George zawsze nakłania Binny i Paulę by walczyły między sobą, co zdarza się im dość często.

Doszło do tego, że Paula i Binny chcą koniecznie użyć zjeżdżalni. Jest to cudowna zjeżdżalnia! Jednak George siedzi na jej szczycie. Stoi im na drodze, wyśmiewa się z nich. Co Paula i Binny powinny zrobić?

Anarchistyczny kolega Pauli mówi jej, że powinna walczyć zarówno z Georgem jak i z Binny jednocześnie, ponieważ oboje są tak samo źli. Paula zastosowała tą radę, co nie wyszło jej na dobre. Zaliczyła podwójne bicie, i musiała kurować się w domu przez cały miesiąc! Biedna Paula! Powtórzyła to jeszcze kilka razy, z takim samym skutkiem. Po jakimś czasie zrozumiała, że takie podejście nigdzie nie prowadzi. Paula zrozumiała, że jej anarchistyczny przyjaciel może chcieć dobrze, ale nie jest zbyt bystry.

Jeden z trockistowskich kolegów Pauli stwierdził, że jej prawdziwym wrogiem jest Binny. Paula uwierzyła mu, ponieważ częściej wdawała się w bezpośrednie konflikty z Binny niż z większym łobuzem Georgem. Paula ułożyła się z więc z Georgem. Razem pobili Binny, tak, że ta musiała wrócić do domu. Jednak George nadal nie pozwala Pauli używać zjeżdżalni. Gdy próbowała zbił ją tak, że była w jeszcze gorszym stanie niż poprzednio. Biedna Paula, następnym razem nie posłucha rad trockisty! Po pobiciu George zabrał pieniądze na lunch zarówno od Binny jak i od Pauli. Prawdziwi przyjaciele Pauli, Mimi i Irvin, pokazali jej, że trockista i George siedzą razem podczas przerwy na lunch! Nawet dzielą się swoimi lunchami! Paula zaczęła domyślać się, że jej trockistowski kolega nie był tak naprawdę jej przyjacielem, ale od samego początku współpracował w sekrecie z Georgem!

Paula zapytała wreszcie o radę jej prawdziwych przyjaciół. Jej prawdziwi przyjaciele powiedzieli jej, że powinna zawiązać tymczasowy, Zjednoczony Front z Binny, by razem pokonały George’a, a dopiero później rozwiazały własne różnice. Tak więc Paula po raz pierwszy wyciągnęła ręke do Binny. Zdziwiła się, że ta szybko zgodziła się z jej planem. We dwie czekały na Georga, który jak zwykle wszedł na szczyt zjeźdzalni i zaczął się z nich naśmiewać. Rozpoczęła się bójka, bardzo trudna dla wszystkich walczących, która trwała kilka godzin. Jednak George został mocno pobity, więc uciekł, płacząc całą drogę do domu. Paula znalazła się bliżej zjeźdzalni niż kiedykolwiek wcześniej. Jest bardzo podekscytowana! Jednak pamięta rady jej prawdziwych przyjaciół, Mimi i Irvina, o tym, że po pokonaniu George’a powinna rozwiązać problemy z Binny. Binny, jak można się było tego spodziewać, stwierdziła, że zjeżdżalnia jest teraz jej i nie pozwala bawić się Pauli. Zaczęły więc walczyć. Paula zawsze była bardziej naukowym typem niż Binny. Piła więc koktajle proteinowe i czytała Mao cały tydzień – jak poradzili jej prawdziwi przyjaciel. Binny, która tkwiła w prenaukowych nurtach, modliła się do Boga, by stanął po jej stronie. Podczas gdy Paula nigdy nie uważała się za silniejszą niż Binny, jej naukowy trening w tygodniu poprzedzającym konfrontację, wzmocnił ją na tyle, by mogła dostrzec gdzie uderzyć Binny, by przegrała! Tak więc Paula po raz pierwszy zdobyła kontrolę nad zjeżdżalnią.

Teraz, mimo, że Paula kontroluję zjeżdżalnię, Binny i George będą starali się ją z niej zrzucić. Paula musi więc ciągle stać na straży. Teraz już wie jak odróżnić jej prawdziwych przyjaciół od fałszywych.

Czy podejście Pauli było błędne? Może jednak powinna dalej trzymać się rad jej anarchistycznych i trockistowskich „przyjaciół”?

Na samym początku kto był głównym wrogiem Pauli? George, czy Binny?

Leave a Reply