PRZECIWKO WOJNIE Z IRANEM!

10 STYCZNIA 2020
LLCO.org

3 stycznia 2020 roku irański generał major Ghasem Solejmani zginął wraz z dziewięcioma innymi podczas amerykańskiego ataku powietrznego na lotnisku w Bagdadzie. Zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych morderstwo Solejmaniego jest nielegalne i stanowi wyraźne pogwałcenieprawa międzynarodowego. Oczywistym jest, że samowolna decyzja, aby przeprowadzić zamach nagenerała jest prowokacją przeciwko Iranowi, równoznaczną z działaniem wojennym.

Nic w tym dziwnego, że amerykańskie media głównego nurtu podejmują próby przedstawienia tego ataku jako „aktu samoobrony”, demonizując przy tym Solejmaniego jako „najgorszego człowieka na świecie” („the no. 1 most evil man on the planet”), który jest „odpowiedzialny za śmierć tysięcy Amerykanów”. Oczywiście całkowicie pomijany jest fakt, że Stany Zjednoczone próbują sprowokować Iran od roku 1979, oraz że Solejmani odegrał kluczową rolę pomagając Syrii, a także Libanowi, Irakowi i Jemenowi pokonać terrorystów z ISIS oraz Al-Ka’idy – ugrupowań terrorystycznychwspieranych przez USA. Ta selektywna eliminacja irańskiego generała majora nie jest pierwszym przypadkiem, gdy Stany Zjednoczone rażąco i bezkarnie naruszają prawo międzynarodowe. Jeśli już, to jeszcze bardziej zaostrzyło to i tak już narastające wrogie wobec Iranu działania Ameryki. Waszyngton wciąż nakłada sankcje, prowadzi wojny propagandowe i polega na tajnych akcjach CIA, próbując doprowadzić do destabilizacji kraju. Te ostatnie prowokacjesą następstwem jednostronnego wycofania się Stanów Zjednoczonych z porozumienia nuklearnego z Iranem. Wszystko wskazuje na to, że wspomniana umowa jest przez Iran respektowana.

Jest to wysoce zrozumiałe, że ludność Iranu, która od lat zmaga się z amerykańskim imperializmem, żąda odwetu i wymierzenia sprawiedliwości mordercom. De facto już dwa dni po zamachu ogłoszono, że Irańczycy wywiesili krwistoczerwoną „flagę zemsty” w mieście Kom, podczas gdy tysiące ludzi nadal opłakuje śmierć Solejmaniego.

Iran zademonstrował swoją determinację w obronie, przeprowadzając precyzyjne ataki rakietowe na dwie bazy wojskowe w Iraku, w których stacjonują amerykańskie oddziały. Zaprezentował w ten sposób swoje zaawansowane możliwości w zakresie pocisków balistycznych, unikając przy tym ogólnych strat po stronie amerykańskiej. Wygląda na to, że Stany Zjednoczone wycofały się z pomysłu przeprowadzenia otwartej inwazji na Iran – przynajmniej na razie. Zamiast tego zdecydowały się zaostrzyć sankcje wobec tego kraju, jeśli oczywiście możnawierzyć słowom Trumpa. Pomimo tego, w regionie stacjonują liczne samoloty szturmowe, w tym F-22 oraz F-35. Oprócz tego sześć ciężkich bombowców B-52 zostało ostatnio rozmieszczonych w amerykańskiej bazie na wyspie Diego Garcia, leżącej w obszarze Oceanu Indyjskiego. Relacje między Stanami Zjednoczonymi, a Iranem pozostają bardzo napięte i wisi nad nimi widmo wybuchu wojny, która mogłaby rozprzestrzenić się na cały region Bliskiego Wschodu.

Należy bardzo wyraźnie podkreślić, że naszym obowiązkiem, jako komunistów, jest zajęcie stanowczo antyimperialistycznego stanowiska w tej sprawie. Należy uznać prawo Iranu, jako niepodległego kraju, do obrony za pomocą wszystkich możliwych środków, jakie okażą się konieczne. Bardziej subtelne rozumienie polityki zagranicznej USA jest konieczne, jako element nowego, oddolnego ruchu antywojennego w krajach imperialistycznych. Obecna sytuacja stanowi również przypomnienie, że w imperialistycznych wojnach nigdy tak naprawdę nie chodzi o obronę „demokracji”, czy „praw człowieka” w krajach, które padły ich ofiarą. W gruncie rzeczy są one przejawem sprawowania przez Amerykę międzynarodowej dominacji nad uciskanymi ludami poprzez plądrowanie gospodarek ich krajów. W związku z tym, że imperium opiera swoją światową dominację na strategii „dziel i rządź”, jest to kluczowe, aby miłujący pokój ludzie na całym świecie zachowali silny, zjednoczony frontprzeciwko amerykańskiemu imperializmowi. Robotnicy na całym świecie muszą się zjednoczyć na podstawie wspólnego interesu klasowego, aby obalić system kapitalistyczny oraz imperializm, a następnie zbudowaćsprawiedliwy, egalitarny i zrównoważony świat. Jedynie w ustroju socjalistycznym trwały pokój oraz globalne rozbrojenie są realniemożliwe do osiągnięcia.

Leave a Reply